AYÇA LÜTFİYE AKPEK KİMDİR?

2003 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Ayça Akpek, 2004 yılında kendi Avukatlık Bürosu Akpek-Doğan Hukuk Bürosunu kurmuştur. Burada özellikle ticaret hukuku alanında, yabancı yatırımcılar da dahil olmak üzere enerji sektöründeki yatırımcılara danışmanlık ve serbest avukatlık hizmeti sunmakta ayrıca idare ve ceza hukuku alanında da çalışmalarını sürdürmektedir.Ayrıca bu yıl içinde Transtürk Holding ‘e Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Ayça Akpek halen şirkette yönetim kurulu üyesi olarak görevine devam etmektedir..

Eğitimler
Ankara Üniversitesi Bankacılık ve Ticaret Enstitüsü ‘’ Uluslararası Sözleşmler Eğitimi’’ sertifikası.
Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü ‘’Uluslararası Fonlar Eğitimi’’ sertifikası.
TEFL ( Teaching English As a Foreign Language)
Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Yüksek Lisans eğitimi devam etmektedir.

Yabancı Diller
İyi derecede İngilizce, Almanca ve İspanyolca


Siyaset İle Tanışma


Ayça Akpek; 2003 yılında Sosyal Demokrat Halk Partisinde Gençlik Meclisleri Genel Başkanlığı, 2005 yılında Parti Meclisi Üyeliği, 2007-2009 yılları arasında ise Merkez Yürütme Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 2009-2011 yılları arası Genel Merkez bünyesinde oluşturulmuş olan CHP Yerel Yönetimler Biriminde görev almış, 2009 yerel seçimleri ve 2011 genel seçimlerinde hukuk komisyonlarında görev yapmıştır. 2011 Eylül ayından 2012 Nisan ayında yapılan Ankara İl Kongresine değin Ankara İl Yönetim Kurulu üyeliği görevini üstlenen Ayça Akpek. 15 Nisan 2012 tarihinde yapılan Ankara İl Kongresinde Kurultay Delegeliği görevine seçilmiştir. 2014 yerel seçimlerinde Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyeliğine seçilmiş, ancak 2015 yılında görevinden istifa etmiştir. 2014-2016 yılları arasında Veli Ağbaba ile birlikte CHP Yerel Yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığında yardımcı olarak görev yapan Ayça Akpek Bu süreçte yerel yönetimlerde “mor bayrak” gibi toplumsal cinsiyet eşitliğini yerel yönetimlerde yaygınlaştırmak için çok sayıda projelere imza atmıştır.

STK üyelikleri, görevleri ; Bunların yanı sıra pek çok STK üyeliği bulunan Ayça Akpek, 2006 yılından beri 1953’te Prof Afet İnan tarafından kurulmuş olan Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği ‘nin Genel Başkanı, 2008 yılından bu yana da Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Beşiktaş Belediyesi Beltaş Vakfının Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.